Наша держава має сьогодні безліч економічних та культурних проблем, розв’язувати які доведеться вчорашнім і сьогоднішнім учням. Тому професійно-технічна освіта покликана дати учням узагальнену систему знань про природу, суспільство, людину, сучасне виробництво, культуру. Але основний напрям навчання і виховання – це визнання учня головною фігурою всього навчально-виховного процесу. І в центрі уваги педагогів має бути не середній учень, а кожен підліток, як особистість у своїй унікальності, адже сучасна технологія визнає, що кожен учень – людина, обдарована в якійсь галузі життєтворчості.
Обдаровані діти – особливі. Вони незвичайні і за характером, і за сприйняттям оточуючого. Тому необхідно виробляти цілісний підхід до таких дітей. Лише розуміння особистої несхожості обдарованої дитини , дає підставу виявляти і розвивати її творчий та інтелектуальний потенціал. Отже, необхідно знати психологію дитини.
Обдарованість – це високий рівень творчого потенціалу, який виражається, перш за все, у високій пізнавальній та дослідницькій активності.
Завдання викладача – активізувати можливості обдарованих учнів розкрити природу та психологічний механізм творчої дитини.
Спілкуючись з такими дітьми, викладач має, в окремих випадках, перейти грань своєї особистої природи, мати великий досвід, спеціальні знання. Він повинен постійно знаходитись у пошуку ефективного механізму включення здібної дитини в структуру навчально-виховного процесу.
Я думаю, багато хто з присутніх був у нас в ліцеї на семінарах та обласних школах передового досвіду і може засвідчити що робота із обдарованими учнями у нас знаходиться на досить високому рівні. Для роботи із обдарованими створено цілу систему, мета якої виявлення і розвиток здібностей кожного учня, формування духовно багатої, вільної, фізично здорової особистості, яка орієнтована на високі моральні цінності громадянина країни, володіє науковими засадами пошуково-дослідницької діяльності, системою наукових знань про людину і суспільство. І головною метою нашого педагогічного колективу є: організація такого життєвого простору учня, що невпинно розвивався б, щоразу пропонуючи їй нові творчі завдання. Щоденна робота колективу нашого навчального закладу присвячена пошукам шляхів розв’язання цієї проблеми . Актуальність її полягає в змісті організації роботи з обдарованими та здібними учнями, що містить низку завдань:
üСприяння розвитку кожної особистості.
üВиявлення обдарованих та здібних підлітків.
üПошук нових форм роботи з обдарованими та здібними учнями під час навчальної та позаурочної діяльності.
üСтворення комфортних умов для розвитку обдарувань.
üВизначення шляхів підвищення ефективності роботи педагогічного колективу з обдарованими учнями в закладі нового типу через активне впровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій та дослідницьких методів навчання.
üДослідження впливу застосування інноваційних технологій і дослідницько-пошукових методів на зростання успіхів і досягнень обдарованих дітей.
üРозробка системи заохочень для обдарованих учнів і педагогів, що працюють з ними.
Для реалізації цієї мети нами впроваджується
1. Впровадження нового змісту освіти, сучасних технологій навчання, методик виявлення обдарованих учнів.
2.Забезпечення ефективної діяльності ліцею в напрямку створення сприятливих умов для розвитку особистості.
3.Залучення обдарованої молоді до науково-дослідницької, експериментальної, творчої діяльності.
4.Проведення ліцейних етапів Всеукраїнських олімпіад, конкурсів, конкурсів-захистів, турнірів та забезпечення участі обдарованих учнів у обласних та всеукраїнських етапах інтелектуальних та творчих змагань.
5.Сприяння наступності в системі роботи з обдарованими та здібними учнями в ліцеї .
6.Пошук альтернативних шляхів ефективної реалізації творчих здобутків обдарованої молоді в усіх сферах життя.
7.Популяризація здобутків обдарованої молоді, поширення досвіду роботи педагогічного колективу по роботі з обдарованою молоддю через навчальні семінари для педагогічних працівників області, або через публікації на сайті ліцею, педагогічній пресі, сайтах для освятян
8.Використання передового досвіду підтримки і роботи з обдарованою молоддю.
Нами очикується, що саме ці заходи здатні сприяти:
@зміцненню знань учнів, отримання вищих результатів у рівні досягнень учнів та формування різноманітних компетенцій;
@- посилення мотивації навчально-пізнавальної діяльності;
@- розвиток художньо-естетичних, духовних, морально-етичних, фізичних здібностей учнів;
@- створення системи моніторингу результативності здібностей учнів;
@- створення ефективної системи виявлення, відбору та підтримки обдарованої молоді;
@- підвищення рівня науково-методичного та інформаційного забезпечення роботи із обдарованими та здібними підлітками.
На жаль в систему ПТНЗ на навчання приходять учні, що не зацікавлені у навчанні, для більшості з яких навчання та отримання освіти не є престижним. Тому мною, на уроках «Електротехніки» для залучення учнів у пошуково-творчу діяльність використовуються наступні методи
1. Найважчий перший крок.
Його суть полягає в тому, що учням дозволяється розв’язувати з усього переліку завдань декілька (три-чотири) найважчих. Якщо вправи виконано правильно, то виставляється найвища оцінка і дозволяється час, що залишився, витратити на задоволення своїх потреб (заняттю тим видом діяльності, який для учня є цікавим, захоплюючим). Насамперед це робота із комп’ютерними програмами – стимуляторами: «Основи електроніки», «РОСА» (для дослідження енергетичних комплексів на альтернативних джерелах енергії), програма для дослідження електричних кіл локомотивів, електрообладнання вагонів, тощо. А також пошук цікавої інформації з предмету.
2. Випереджувальне домашнє завдання.
Обдаровані учні здатні засвоїти зміст навчальної програми за короткий термін. З огляду на це, їм дозволяється скорочення часу на вивчення певних тем курсу за рахунок опанування певної частини програми наперед дома, самостійно. Викладач визначає цей термін спираючись на можливості учнів у здійсненні тих операцій, які необхідно навчитись виконувати для успішного засвоєння курсу. Час, що звільняється, може бути витрачений на поглиблене вивчення предмета або виконання творчих, дослідницьких проектів.
3. Навчальні контракти.
Більш досконалим прийомом організації ущільненого вивчення предмета є навчальні контракти. Їх технологія передбачає укладання угоди між учнем і викладачем про зобов’язання, які бере на себе учень, у зв’язку з індивідуальним підходом до опанування матеріалу, і вчитель. Вчитель передбачає форми звітності учня про виконану роботу, графік звітування і консультацій, обсяг робіт на той рівень, якого повинен досягти учень. Але перед переходом на таку форму роботи, учень має бути готовим працювати самостійно, отримати консультацію з приводу вимог, які висуваються перед ним, що звітуються на тому рівні, який обрано.
4. Таксономія мислення.
Одним з видів мислення, який повинні опанувати обдаровані діти, є критичне. Показником його сформованості є вміння оцінювати об’єкт чи дію. Досягти значних результатів у цьому напрямі допомагає система американського вченого Б.Блума. згідно його системи розвиток мислення має відбуватися в навчальній діяльності у певній послідовності: від простих рівнів засвоєння знань до більш складних.
Ієрархія рівнів мислення має вигляд:
розпізнання __ знання __ розуміння __ аналіз __ синтез __оцінка
Для того, щоб учні могли скористатися такою моделлю розумової діяльності, перед переходом на таку систему вчитель розтлумачує учневі зміст кожної операції та перелік тих дій, які він має виконати на кожному із зазначених рівнів.
5. Тренінг творчих здібностей.
Цей прийом має на меті навчити учнів виконувати ті дії, з яких може складатися творча діяльність. Засвоєння операцій дозволить учням компетентно підходити до розв’язання творчих задач.
На завершення свого виступу хочу сказати що робота із здібними та обдарованими дітьми дуже кропітка, але цікава. Варто учнів зробити співучасниками процесу вироблення цілей, задач, змісту і напрямків навчального процесу, зробити урок по-справжньому відкритим – і станеться диво: він перестане бути засобом технологічного огранювання підлітка, а стане простором її живого, самостійного творчого розвитку.
Здібні та обдаровані діти повинні стати предметом соціального зацікавлення науки. Такий цінний інтелектуальний капітал не може лежати не використаним чи розбазарюватись.
Оставьте свой комментарий
Авторизуйтесь, чтобы задавать вопросы.